Jak wesprzeć

Sobota, 02.04.2016

W przeciągu ostatnich trzech lat, po przebadaniu ponad 20 tysięcy drzew, zidentyfikowaliśmy ponad 119 stanowisk pachnicy. Głównie po występowaniu w nich charakterystycznych odchodów. Aby nasza praca maiła sens należy prowadzić coroczne obserwacje stanowisk w okresie tzw rójki czyli od końca czerwca do połowy września w poszukiwaniu dorosłych okazów. Z uwagi na biologię gatunku, okres ich aktywności wynosi około dwóch tygodni. W związku z czym każde ze stanowisk należy odwiedzić w tym okresie przynajmniej raz na 14 dni. To wiąże się z kosztami, które finansujemy z darowizn pochodzących od osób fizycznych lub prawnych.

Monitoring jednego stanowiska w okresie czerwiec-wrzesień to około 100zł (5 wyjazdów) podczas których obserwujemy nie tyko wybrane stanowisko, ale również okoliczne drzewa rosnące w odległości 200metrów.

POMÓŻ NAM!

1. Polub naszą stronę w mediach społecznościowych - Facebook Ostoje Przyrody
 
2. Podziel się w mediach społecznościowych naszym wpisem - Twoi znajomi bardziej Ci zaufają a my i nasze akcje i działania będą bardziej rozpoznawalne 
 
3. Zgłoś nam na maila potencjalne stanowisko, ciekawe drzewo lub roślinę - przyjedziemy i sprawdzimy.
 
4. Zostań naszym wolontariuszem - zapoznaj się z dokumentami [WZORY DOKUMENTÓW] Po przeszkoleniu prowadź inwentaryzację samodzielnie.
 
5. Wpłać darowiznę - dzięki której będziemy mogli kontynuować nasze badania. Wpłaty możesz dokonać za pomocą poniższych "ikon"
 
 

6. Wpłać darowiznę - bezpośrednio na nasze konto: Fundacja Wiedzieć Więcej, Kadetów 9/3, 47-200 Kędzierzyn-Koźle BGZ BNP PARIBAS 17 2030 0045 1110 0000 0264 6250 z dopiskiem „darowizna na cele statutowe - projekt Ostoje Przyrody”.

7. Wspieraj nas regularnie - ustaw stałe zlecenie na kwotę, którą chcesz co miesiąc przelewać na nasz rachunek. Ty dzięki temu oszczędzisz czas, a my zyskamy comiesięczne wsparcie.

8. Zostań naszym patronem i wspierraj nas co miesiac przez system PATRONITE 

NA CO WYDAMY TE ŚRODKI

a) Roczny monitoring zinwentaryzowanego stanowiska znajdującego się w pojedyńczym drzewie, grupie drzew rosnacych w alei lub szpalerze to koszt 100zł

b) Działania ratownicze majace na celu przebadanie drzewa przeznaczonego do wycinki lub zbiór pędraków pachnicy i przeneisienie ich na nowe miejsce to koszt 50-300zł (w zależności od odległości)

c) Wsyłka odchodów do identyfikacji w celu potwierdzenia występowania pachnicy to koszt 20zł

d) Inwentaryzacja jednej gminy poza terenami leśnymi to koszt 2000-3000zł (w zależności od wielkości gminy)

 

Mapa

Kliknij w obrazek aby przejść do mapy drzew i obszarów chronionych.
Mapa drzew i obszarów


Badania w ramach projektu prowadzone są przez Fundację Wiedzieć Więcej.