Park na granicy dwóch państw

Poniedziałek, 28.05.2018

Pięć dni temu dotarliśmy do sołectwa Opawica, położonego przy polsko-czeskiej granicy. Od Opawicy, przy drodze, w kierunku Krasnego Pola biegnie aleja lipowa. Pomiędzy Ostrawicą a Lenarcicami w polu położona jest kapliczka poświęcona Matce Boskiej Samotrzeciej. Rośnie przy niej pomnikowych rozmiarów lipa drobnolistna o obwodzie 573cm.

 

Po powrocie do domu coś nas tknęło aby przeglądnąć stare mapy i zdjęcia satelitarne tamtego obszaru. Zastanowiło nas skąd wzięła się tam tak stara lipa. Jako, że w terenie korzystamy z geoportalu, na zdjęciach google zobaczyliśmy, że ściana drzew, którą wzięliśmy za osłonę boiska jest pozostałościami parku położonego po czeskiej stronie.

Na mapie z 1883 roku widać nie tylko inny przebieg lipowej alei, ale również to, że nasza stara lipa rosła w prostopadłej do niej dwurzędowej alei stanowiącej element krajobrazowy stanowiący całość z pałacem po drugiej stronie rzeki Opawy. Co ciekawe, powyższe zadrzewienie nie występuje ani na wcześniejszych ani późniejszych mapach tego terenu.

Natomiast zdjęcia na GoogleView wykonane są zimą więc dużo na nich nie da się zobaczyć. I przede wszystkim skupiają się na parku.

Pojechaliśmy tam we wtorek. Najpierw udaliśmy się do polskiej części zinwentaryzować pomnikowe okazy i potencjalne stanowiska pachnicy dębowej. Okazało się, że na terenie „zielonego prostokąta” znajduje się kilka drzew o pomnikowych wymiarach. Głównie klony jawory oraz lipy drobnolistne. Znaleźliśmy również pozostałości kamiennego ogrodzenia, bramy wjazdowe oraz coś podobnego do oranżerii. Jak się okazało w wykazie obiektów zabytkowych województwa opolskiego wymienione są zarówno park, ogrodzenie jak i oranżeria.

Przeszliśmy na drugą stronę granicy. A tam, przy zamku znajduje się ogromny park. Miłośnicy rododendronów i azalii będą się czuli doskonale. Zwolennicy pomnikowych okazów zadowolą lipy i dęby o obwodach 500cm, w tym największy, liczący 720cm okaz. Nie mniej ciekawe są klony, kasztanowce i inne okazy, które z braku czasu zostawiliśmy na kolejny wypad. Polecamy zwiedzenie tego miejsca.

Park na granicy dwóch państw

Mapa

Kliknij w obrazek aby przejść do mapy drzew i obszarów chronionych.
Mapa drzew i obszarów

Badania w ramach projektu prowadzone są przez Fundację Wiedzieć Więcej.