Gigantyczne topole

Wtorek, 10.05.2016

Wczoraj trafiliśmy w gminie Cisek na aleję gigantycznych topoli. Przeprowadzona inwentaryzacja wykazała 39 drzew o wymiarach pomnikowych (w naszej inwentaryzacji za pomnikową topolę uważamy tą która ma obwód powyżej 400 cm). Największe okazy mają ponad 600 cm (697cm, 678cm, 626cm) czy egzemplarz o trzech oddzielnych pniach odpowiednio o obwodach 556/478/350cm (łącznie ponad 13 metrów). Co ciekawe topole są w bardzo dobrym stanie z niewielką ilością jemioły. Co przy tej wielkości egzemplarzy dawno kończyłoby się na ich wyłamaniach i wywrotach. Jako, że mamy już na koncie kilkadziesiąt zliczonych alei z czystym sumieniem możemy przyznać, że to dotychczas największe nasze odkrycie.

Wartość alei dostrzeżono w gminnym programie ochrony środowiska, w którym na 33 stronie czytamy o obszarach i obiektach rozważanych do objęcia ochrona prawną:

(...)Pomnik przyrody ożywionej „Aleja topolowa" wraz z lasem w Sukowicach „Leśny Dwór” - Proponuje się objąć ochroną dwurzędową aleję składającą się z ok. 50 dorodnych topól o obwodach niejednokrotnie przekraczających 350 cm. Aleja położona jest przy polnej drodze z Sukowic do Ciska.(...)

Aleja ma niebagatelną wartość przyrodniczą i turystyczną (jest zaznaczona na mapach już z 1883 roku) Warto się tam wybrać na wycieczkę rowerową, szczególnie że kilka lat temu na gruntowej drodze położono asfalt co tylko polepszyło dotychczasową jakość przemieszczania się.

Gigantyczne topole Gigantyczne topole Gigantyczne topole Gigantyczne topole

Mapa

Kliknij w obrazek aby przejść do mapy drzew i obszarów chronionych.
Mapa drzew i obszarów

Badania w ramach projektu prowadzone są przez Fundację Wiedzieć Więcej.