Akcja ratunkowa w Goświnowicach

Poniedziałek, 17.02.2020
W ubiegłym tygodniu byliśmy w Goświnowicach (nieopodal Nysy), gdzie trwa wycinka alei 170 letnich kasztanowców. Wycinka zatrzymała się w połowie, widocznie na skutek medialnego szumu związanego z oporem społecznym. Drzewa pomimo swego wieku są w bardzo dobrym stanie. Pełne korony (co wydaje się dziwne ale nie widać aby kiedykolwiek były ogławiane), większość ma zdrowe pnie. Część z nich została już wywieziona więc trudno ocenić na ile deklaracje nyskiego starosty o "chorych" drzewach są prawdziwe.
 
My pojawiliśmy się na miejscu z uwagi na pachnicę dębową, którą badamy w ramach projektu Ostoje Przyrody. Stara aleje to potencjalne siedlisko tego owada. I faktycznie. Na miejscu znaleźliśmy kilkadziesiąt pędraków i kokolitów tego chronionego gatunku. W stojącym z boku, przegniłym pniu bez korony. To niestety oznacza, że inwestor nie zadbał o nadzór entomologiczny. Pędraki zostały zabezpieczone. Powiadomiliśmy Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Opolu i Starostwo Powiatowe w Nysie.
 
Nie wiemy co znajduje się w reszcie stojących drzew i warto by było aby starostwo zadbał aby prawo dotyczące chronionych gatunków nie było łamane.
Akcja ratunkowa w Goświnowicach

Mapa

Kliknij w obrazek aby przejść do mapy drzew i obszarów chronionych.
Mapa drzew i obszarów

Badania w ramach projektu prowadzone są przez Fundację Wiedzieć Więcej.