Wizyta w Głogówku

Wtorek, 09.05.2017

Wczoraj inwentaryzowaliśmy stanowiska pachnicy dębowej i kozioroga dębosza w Głogówku. Zebraliśmy próbki odchodów i szczątków z 18 miejsc. Potencjalnych miejsc występowania może być więcej i jak na razie to drugie co do wielkości stanowisko pachnicy na Opolszczyźnie (po kozielskich plantach).

Kozioroga może być jeszcze więcej. Zgodnie z danymi GDOŚ w miejscu które badamy ustanowiono 102 pomniki przyrody. Są to wiekowe dęby ze śladami żerowania tego owada. Co ciekawe ochroną objęto tylko część drzew, nie wiadomo dlaczego pominięto resztę, w tym lipę o obwodzie około 600cm (brakowało nam trzeciej osoby aby ją sensownie zmierzyć).

Obecnie suszymy odchody przed wysyłką ich do Wrocławia. W przyszłym tygodniu ponownie jedziemy do Głogówka. Zobaczymy jak daleko sięga obecność obydwu chronionych gatunków?

Wizyta w Głogówku Wizyta w Głogówku Wizyta w Głogówku Wizyta w Głogówku Wizyta w Głogówku Wizyta w Głogówku Wizyta w Głogówku Wizyta w Głogówku Wizyta w Głogówku Wizyta w Głogówku Wizyta w Głogówku Wizyta w Głogówku Wizyta w Głogówku

Mapa

Kliknij w obrazek aby przejść do mapy drzew i obszarów chronionych.
Mapa drzew i obszarów

Badania w ramach projektu prowadzone są przez Fundację Wiedzieć Więcej.